Jak vybrat varnou desku?

Varná deska je jedním z nejdůležitějších spotřebičů každé kuchyně, ne-li tím úplně nejdůležitějším. Výběr varné desky byste proto neměli podcenit. Třebaže její hlavní funkcí je produkovat teplo, některé typy jdou mnohem dál a dokáží z obyčejného vaření vytvořit doslova neobyčejný zážitek.

  • Jakub, redakce Heureka.cz
  • Doba čtení: 6 min.

Jak vybrat varnou desku podle typu

Plynová

Plynová varná deska je starou dobrou klasikou, na kterou mnoho lidí a profesionálních kuchařů nedá dopustit. Je totiž cenově dostupná, dobře se na ní reguluje rychlost ohřevu a při otočení knoflíkem můžete okamžitě upravit sílu plamene.

Díky zabudované pojistce se nemusíte bát manipulace s plynem. Pokud se tedy stane, že vám na plotně přeteče např. hrnec s těstovinami, a voda tak uhasí oheň, pojistka varné desky automaticky zastaví přívod plynu. Nejčastěji disponují elektrickým zapalováním, jehož podstatou je elektrický výboj, který plotýnku zapálí. Stačí jen otočit kolečkem a zamáčknout jej. Tento způsob zapalování ale vyžaduje zapojení desky do elektrické sítě. Ke klasickému ručnímu zapalování potřebujete sirky nebo zapalovač.

  • Okamžité zahřátí

  • Automatické zapalování

  • Plamen se rychle a snadno reguluje

  • Hůře se udržuje

  • Plyn vytváří vlhký a mastný povrch

  • Nutnost přípojky plynu či připojení k propan-butanu

Varné desky plynové

Indukční

Indukční varná deska je v porovnání s ostatními druhy ohřevu nejefektivnější a ztráta tepla je minimální, výrobci uvádí maximálně 10 %. Teplo totiž není rozptylováno do okolí, ale zahřívá se pouze dno hrnce pomocí magnetické technologie. Jakmile tedy odstraníte hrnec z varné desky, ohřev se okamžitě ukončí a plotýnka rychle vychladne. Indukční ohřev je také ze všech druhů ohřevů nejrychlejší. Při vaření na indukci je však nutné používat speciální nádobí na indukci s feromagnetickým dnem.

Co se týče technologického pokroku, právě indukční varné desky za sebou nechávají všechny ostatní typy. Mnohé mají řadu moderních funkcí, jako je booster, díky němuž dosáhnete během chvilky maximální teploty, oválná zóna pro nestandardní tvary a velikosti nádobí, propojení varné desky a digestoře pomocí funkce Hob2Hood, díky níž se odsavač par sám aktivuje. Oblíbená je přímo varianta indukční varná deska s integrovaným odsavačem par, který páru strhává a odsává štěrbinou umístěnou ve varné desce.

  • Úsporný provoz

  • Nejrychlejší ohřev

  • Velice snadná údržba

  • Minimální tepelná ztráta

  • 1 l vody vody ohřeje za cca 2 minuty

  • Jídlo, které ukápne na varnou desku se nepřipálí

  • Vyšší hlučnost

  • Vyšší pořizovací cena

  • Nutnost používat speciální nádobí

Indukční varné desky

Sklokeramická

Na první pohled svým vzhledem připomíná sklokeramická varná deska indukční variantu, ve skutečnosti se ale jedná o praktičtější a modernější náhradu litinové plotýnky. K ohřevu totiž využívá elektrickou energii.

Sklokeramická varná deska má však oproti litinové varné desce díky kompaktnímu povrchu nižší energetické ztráty a snadno se udržuje. Funguje na principu topných spirál, které nahřívají varné zóny. Že varná zóna dosáhla požadované teploty, poznáte podle zabarvení plotýnky dočervena. Velkou výhodou je, že na sklokeramické varné desce nemusíte používat žádné speciální nádobí.

Její nevýhodou je obvykle delší doba vaření, vytváření nadbytečného tepla a delší doba chladnutí. Některé sklokeramické varné desky mají však funkci pro bleskové zahřátí, které se říká booster. Pro rychlejší ohřev se do některých sklokeramických varných desek instalují tzv. halogenové zóny. Právě díky skleněným spirálám naplněným halogenovým plynem se plotýnka zahřeje na vysoký výkon velmi rychle.

  • Cenově dostupná

  • Jednoduchá údržba

  • Vaří zcela bezhlučně

  • Kompaktní moderní vzhled

  • Není potřeba žádné speciální nádobí

  • Delší doba zahřátí

  • Delší doba chladnutí varných zón

  • Produkují více nadbytečného tepla

  • Energeticky náročnější než indukce

  • Omezené možnosti regulace výkonu

Varné desky

Kombinovaná

Kombinovaná varná deska spojuje výhody jednotlivých typů varných desek. Existuje buď kombinace indukce a sklokeramiky, indukce a plynu nebo sklokeramiky a plynu. Právě kombinovaná varná deska s plynem je skvělou volbou pro domácnosti, kde častěji dochází k výpadku elektřiny. Je také výborným kompromisem pro domácnosti, které se nemohou rozhodnout mezi elektrickou varnou deskou a plynem.

  • Skvělý kompromis, když se nemůžete rozhodnout pro typ varné desky

  • Spojuje výhody jednotlivých typů varných desek

  • Když vypadne elektřina, můžete vařit na plynu

  • U kombinace s plynem je nutná přípojka na plyn

  • Vyšší pořizovací cena

Kombinované varné desky

Litinová

Velkou výhodou litinových elektrických varných desek je jejich cenová dostupnost. Nevýhodou je v porovnání s ostatními typy varných desek dlouhá doba zahřátí a déle také trvá, než plotýnka vychladne. Spotřeba je u tohoto typu varných desek vysoká a využití energie dosahuje maximálně 60 %. Litinové varné desky se z trhu postupně vytrácejí a nahrazují je moderní indukční a sklokeramické varné desky.

  • Cena

  • Vysoká odolnost

  • Spotřeba

  • Energeticky neefektivní

  • Vysoké množství zbytkového tepla

  • Dlouhá doba zahřátí a chladnutí plotýnek

Co bude první jídlo uvařené na nové desce? Inspiraci hledejte např. na našich stránkách Nejlepší recepty z rýže a Jak uvařit kroupy. Nachystat se na zimu vám pomůže náš článek Zavařování.

Jakou varnou desku podle parametrů

Výkon a příkon

Varné desky mají rozdílně velké varné zóny a za celkový výkon se považuje součet jednotlivých hodnot všech plotýnek, někdy se ale také uvádí výkon pro každou plotýnku zvlášť.

Minimální celkový výkon u klasických čtyřhořákových plotýnek by neměl dosahovat méně než 6000 W, nižší výkon už není žádoucí, protože byste museli čekat podstatně delší dobu, než se jídlo uvaří. Pamatujte však na to, že varné desky s méně plotýnkami budou mít výkon přirozeně nižší, protože je plotýnek méně. Nejmenší varná zóna mívá zpravidla 1200 W, středně velká zóna 1700 W, velká varná zóna 2300 W a WOK hořáky dokonce 4000 W.

Velikost a počet plotýnek

Nejběžnější je varná deska se 4 plotýnkami, na které pohodlně uvaříte jídlo pro celou rodinu. Indukční a sklokeramické varné desky bývají někdy vybaveny oválnou zónou, díky které se plotýnka zvětší a můžete na ni položit i velký hrnec. Některé indukční desky dokonce i velikost hrnce samy rozpoznají. Jiné indukční desky jsou vybaveny tzv. flexi zónou, která umožňuje propojení 2 varných zón a vytvoří tak větší plochu. Existují dokonce i takové varné desky, u nichž se dají propojit všechny varné zóny v jednu, a můžete tak využít plochu celé varné desky.

Pro méně početné domácnosti, malé kuchyně, chalupy či kuchaře, kteří toho příliš nenavaří bude vhodný typ varná deska 2 plotýnky.

Další oblíbené typy

Způsob zapojení

Zapojení varné desky je nezbytné věnovat dostatek pozornosti, a to ze 3 důvodů: kvůli bezpečnosti, ideálnímu fungování a také kvůli platnosti záruky. Všechna 3 kritéria zajistí pouze instalace provedená odborníkem s příslušným osvědčením, ať už se jedná o připojení na plyn, nebo na 220/360 V.

Některé indukční varné desky lze zapojit na 220 V i 360 V, mnohé jsou však určeny pouze pro 1 typ sítě a jejich nevhodné zapojení na jiný příkon by vám mohlo způsobit velké nepříjemnosti.

Více o zapojení

Vždy je důležitá hodnota proudového jističe, který je možné pro varnou desku vyhradit, a také materiál, průřez a celkový stav elektrického kabelu, jenž vede od domácích jističů k místu, kde bude deska instalována. Při zapojení na 1 fázi (1× 230 V) by jistič měl mít hodnotu minimálně 32 A a průřez jednoho vodiče v kabelu 6 mm². To je leckdy nesplnitelné, a navíc by dodavatel elektrické energie chtěl vysoké paušální poplatky. Proto je lepší zapojení na 3 fáze (3× 230 V/50 Hz) s hodnotami jističe 16 A (tedy celkem 3× 16 A) a průřezem jednoho vodiče v kabelu 2,5 mm².

Pro pořádek je třeba zmínit, že varná deska ve skutečnosti využívá pouze 2 fáze, 3. fázi lze použít pro napájení elektrické trouby. U indukční varné desky je potřeba ohlídat splnění ještě jedné podmínky. Její spodní část je totiž osazena větráky, které potřebují nasávat a vyfukovat vzduch. Po usazení varné desky do montážního otvoru by měla mezi spodní stranou varné desky a další překážkou zůstat minimálně 60mm mezera a mělo by se zajistit, aby do tohoto prostoru mohl přicházet vzduch. Stejně důležitý je druhý požadavek na zajištění odvodu teplého vzduchu mřížkou ve spodní části varné desky, kde by po instalaci měla pod pracovní deskou zůstat mezera alespoň 5 mm.

Varná deska a její ovládání

U varných desek se nejčastěji setkáte se 2 způsoby ovládání. Nejjednodušší je to u plynových varných desek, ty se totiž ovládají otočnými kolečky a mívají automatické zapalování.

Indukční a sklokeramické varné desky bývají nejčastěji vybavené dotykovým ovládáním se zvukovou odezvou, ale existuje i několik typů indukčních a sklokeramických varných desek, které se ovládají mechanicky. U dražších modelů se můžete setkat i s ovládacím displejem a zvolit si na něm např. vaření rýže.

Design a materiál varné desky

I u designu máte na výběr širokou škálu možností. V oblibě je retro varná deska připomínajícího babiččino vaření na venkově, ale i ultramoderní přístroje, kde nejpokročilejší technické vybavení jde ruku v ruce s futuristickým designem. Výrobci stále přicházejí s novými prvky a řešením detailů – od tvaru knoflíků až po zkosení rámečku v místě zapuštění desky do kuchyňské linky.

Můžete si zvolit z několika materiálů základní desky. Dříve obvyklý smalt je sice nejlevnější, ale ve velké míře jej dnes vytláčí především sklo, nerez a sklokeramika.

Retro varné desky

Funkce

  • Varná deska s odsavačem par integrovaným přímo do desky přizpůsobuje výkon automaticky a čím vyšší teplota je, tím výkonnější je také odsávání. Tuhle digestoř oceníte, pokud máte varnou desku na ostrůvku. Odsavač vám nebude bránit ve výhledu a narušovat celkový design kuchyně.
  • Indikátorem zbytkového tepla je vybavena většina sklokeramických desek. Informuje vás o tom, která plotýnka je ještě horká. Díky tomu se nespálíte a také můžete zůstatkové teplo využít pro ohřátí již uvařeného jídla.
  • Časovač vám dá možnost nastavit dobu, po které se varná deska sama vypne.
  • Pojistka plamene zajišťuje bezpečnost používání plynové varné desky. Dojde-li k náhodnému zhasnutí jednoho z plamenů na desce např. vlivem vylité polévky nebo průvanu, automaticky se zablokuje přívod plynu do všech hořáků.
  • Integrované zapalování je užitečnou funkcí pro plynové varné desky. Díky němu se vybraný hořák zapálí automaticky po stisknutí a otočení příslušného knoflíku.
  • Dětský zámek je funkce, jejíž aktivací zablokujete ovládání varné desky. Nehrozí tak možné přeprogramování, zvýšení teploty, nežádoucí zapnutí hořáku či zastavení vaření.
  • WOK plotýnka je vlastně turbohořák určený pro smažicí pánve. Má výrazně vyšší výkon než běžná plotýnka. WOK najdete u dražších plynových, indukčních a sklokeramických varných desek. Může mít 1 až 3 okruhy.
  • Booster, někdy také JetStart nebo Sprintstart, umožňuje rychlé zahřátí vybrané plotýnky na maximální výkon. Šetří čas, ale zvyšuje spotřebu.
  • Hob2Hood systém umožňuje dálkovou komunikaci varné desky s odsavačem par. Tato nadstandardní funkce při vaření automaticky zapne osvětlení a spustí ventilátor odsavače.

Příslušenství

Vařiče

Hrnce

Hrnce na indukci

Sady nádobí

Pánve

Pánve na indukci

Kuchyňské náčiní

Čisticí prostředky na spotřebiče

Rady na závěr

Údržba

U plynových varných desek je nejsnadnější na údržbu smalt, nejdou na něm totiž vidět tolik šmouhy. Skleněné a nerezové varné desky musíte leštit pečlivěji, protože na těchto materiálech jdou všechny šmouhy vidět mnohem snáze . Práci při leštění také znesnadňují hořáky, které hadříku stojí v cestě. Naštěstí existují přípravky přímo určené na varné desky, se kterými jde údržba jedna radost. Oproti tomu čištění indukčních a sklokeramických desek je procházkou v růžovém sadu. Nemusíte se vyhýbat hořákům a mnohdy stačí jen několik tahů hadříkem po varné desce. Skvělé na vyleštění skleněných a sklokeramických desek jsou také přípravky na čištění oken.

  • Varnou desku čistěte hned po vychladnutí - o varnou desku se vyplatí pečovat pravidelně, nenechávejte její mytí až na chvíli, kdy je plná zbytků jídla a mastnoty
  • Stačí houbička a čistič - na běžnou údržbu vám postačí jemná houbička na nádobí a k ní čistič na příslušný povrch
  • Vyleštěte povrch - po umytí vyleštěte plochu utěrkou z mikrovlákna nebo papírovou utěrkou
  • Předvídejte - hodně práce si můžete ušetřit už při samotném vaření, stačí, když budete s hrnci opatrně manipulovat a každou vylitou kapku ihned setřete
  • Když to nejde - na odolnější skvrny se vyplatí pořídit si speciální silnější sprej či krém a také čisticí škrabku
Nádobí na indukci

Hrnce na indukci poznáte podle symbolu cívky nebo přiložením magnetu ke dnu hrnce. Pokud se magnet na dně hrnce udrží, bude na indukci fungovat.

Jaké vybrat mřížky

Mřížky pro jednotlivé hořáky se vám snadněji vejdou do myčky nádobí, ale mohou být při vaření nestabilní. Spojené mřížky bývají stabilnější. Je ale také potřeba vybrat kvalitní provedení mřížky, ta se vyrábí buď z litiny, nebo ze smaltu. Mřížka nesmí z hořáku padat, ani její posunutí nesmí být příčinou převržení hrnce na zem.

Další užitečné články

TOP recepty z rýže Jak na kroupy Zavařování Nejlepší recepty na vánoční cukroví Nejlepší americké lednice Recept na bezlepkové linecké cukroví Recept na bezlepkové vanilkové rohlíčky Recept na tiramisu kuličky